Корзина
20 отзывов
Корзина

5 порад для отримання високих врожаїв озимого ріпаку

Озимий ріпак – складна культура, що вимагає інтенсивної обробки та різноманітних знань в області обробки ґрунту і вирощування рослин. Протягом усього періоду від висіву до збирання нічого не можна оставляти поза увагою.

1. Місце посіву і попередник

Озимий ріпак слід вирощувати в районах з середніми і важкими за механічним складом ґрунтами, що містять достатню кількість гумусу.

Не рекомендовано сіяти:

- на важких глинистих ґрунтах з верховодкою, на яких може проявлятися пригнічення або повна загибель рапсу в зимовий період.

- на дуже легких ґрунтах і ґрунтах мілкого закладення, з недостатньою вологоємністю, що призводять до нерівномірних сходів і проблем на ранній стадії розвитку ріпаку.


Сіяти на ґрунтах з вітровою та ґрунтовою ерозією, а також на ґрунтах, що регулярно підтоплюються. Вимоги до попередника підвищуються у зв'язку з ранніми термінами посіву. Найкращим попередником прийнято вважати колосові на зерно. Ріпак не може бути попередником ріпаку, оскільки є рослиною-хазяїном для численних грибкових збудників і цілого ряду шкідників. У сівозміні, щоб уникнути накопичення патогенів, необхідно мати не більше 18-20 % площі, займаної ріпаком.

2. Підготовка ґрунту під сівбу

Після звільнення поля від культури попередника необхідно провести лущення стерні з одночасним внесенням добрива «Аміачна селітра» з розрахунку 100 кг/га, що дозволить прискорити процес нітрифікації (розкладання целюлози колосових), масового проростання бур'янів та збереження вологи.

Після проростання бур'янів проводять обробку ґрунту за типом напівпару плугом, на глибину до 30 см. Слідом за орним агрегатом, проводять обробку культиватором (вирівнюють і коткують ґрунт). При цьому необхідно враховувати наступне:

  • · Достатня глибина орного шару: до 30 cм.
  • · Підготовка ґрунту під посів проводиться безпосередньо перед початком сівби. Вимоги до поля, підготовленого до сівби ріпаку, – добре вирівняна поверхня з грудочками ґрунту розміром від 0,8 до 1,5 см, злегка ущільнене ложе для насіння. Все вище перераховане дозволить посіяти насіння озимого ріпаку на однакову глибину з рівномірною розкладкою (при цьому глибина закладення не повинна перевищувати 3-х см).
  • · Уникати ущільнення ґрунту в рядах і після плуга: тонкий стрижневий корінь може не прорости через щільний ґрунт на ранній стадії розвитку, недорозвинутися і, як наслідок, не пережити зиму.

Досить вологий, добре підготовлений для посіву ґрунт – основна умова успішного обробітку ріпаку.

Оптимальний час посіву починається з 20 серпня і триває до початку вересня. Завдяки кращому росту для гібридів озимого ріпаку рекомендується менша густота посіву, ніж для сортів. При хороших умовах і точній техніці посіву можна дати такі рекомендації:

  • гібриди: 40 – 50 зерен/м.
  • сорти: 60 – 70 зерен/м.

При ранньому посіві можна дотримуватися нижньої межі, при запізнілому посіві у вересні, можна посіяти максимум на 20 зерен/м більше. При термінах посіву близько 25 серпня і сходах 80%, виходить наступна формула розрахунку густоти посіву:

60 (кількість зерен/м) x 4,5 (маса 1000)

------------------------------------------- = 3,4 кг/гa

80 (передбачувана врожайність)

3. Насіння та вибір сорту

Все сертифіковане насіння озимого ріпаку вже оброблено фунгіцидом та інсектицидом (необроблене насіння слід обов'язково протруїти в господарстві), все це допоможе отримати гарні і якісні сходи. Вибір стійкого до захворювань сорту відповідно до ґрунтових умов дозволить заощадити на додатковій хімічній обробці при ураженні рослини.

4. Добрива для озимого рапсу

Азот

Для досягнення оптимального розвитку на початку зими (приблизно 10 листків і діаметр кореня від 8–10 мм) восени рапсу потрібно 70 – 80 кг азоту (N). При високому вмісті N в ґрунті (низькі опади влітку, великі дози N для попередника, родючі, угноєні ґрунти) достатньо 1 дози в 30 кг азотних добрив до стадії розвитку 4 – 6 листків. При низькому вмісті азоту (водопроникний ґрунт), як і при пізньому посіві, необхідно до 40 кг N/гa.

Основні поживні речовини

Восени для ріпаку дуже важливо основне добриво з необхідною кількістю необхідних речовин: фосфору, калію (важливий для зимостійкості) і сірки. Їх з надлишком вистачає в органічних добривах. Високий вміст вапна у ґрунті сприяє здоровому розвитку. У районах, де поширена капустяна кила або рівень pH нижче 6,5 в середньо-тяжких та тяжких ґрунтах, рекомендується використовувати добриво - 1200 – 1500 кг/гa паленого вапна безпосередньо перед посівом. Збільшення показника pH при додаванні вапна може надати швидку допомогу рослинам, ураженим капустяною килою.

5.  Засоби захисту рослин для озимого рапсу

Гербіцид

Пестициди восени можна застосовувати різними способами, залежно від поширених у даному районі захворювань, шкідників і бур'янів. Найкращим виходом є  грунтовий гербіцид широкого дії. Наприклад, Альфа-Гетьман, Бутизан АвантБутизан Стар, Бутизан 400.  Але тут слід враховувати можливе пошкодження листя в разі сильних опадів: після обробки гербіцидом з вмістом кломазону з'являються бліді плями на молодих рослинах ріпаку, що зрідка призводить до втрат врожаю. Боротьба з бур'янами повинна відбуватися в будь-якому випадку восени, навесні можна обробляти тільки проти будяка та ромашки. Якщо Ви не скористались грунтовим гербіцидом, або він спрацював не на 100% - можна використати страховий гербіцид . 

Фунгіцид

У той же час існують фунгіциди проти гнилей, які можна використовувати як регулятори росту і як засоби боротьби проти інфекцій, таких як гниття кореня і стебла (фомоз). Якщо є загроза надмірного зростання ріпаку взимку, то регулятор росту рекомендується застосовувати до стадії появи 5 – 6 листків. Після проведення таких заходів надземна частина рослини рости перестане, проте корінь продовжить рости і розвинеться потужна розетка. Регулятори росту зневоднюють і збільшують зимостійкість на 5°C. Для досягнення хороших результатів після обробки проти осінніх інфекцій – фомоза – рекомендується додаткова обробка 0,75 – 1,0 л/гa фунгіцидом.

Інсектицид

При повільному розвитку на ранніх стадіях і при сухій теплій погоді ріпак може вразити хрестоцвітна блішка. Обробку слід починати після певного ступеня враження. Якщо має місце сильне ураження, ушкодження видно на листві, необхідно використовувати суміш інсектициду і регулятора росту. У такому випадку також рекомендується обробка 200 – 400 г чистого бору, компанія "Агроресурс А" пропонує купити  мікродобрива  торгових марок Еколайн, Найс, Мінераліс.  

Отже, при вирощуванні озимого ріпаку, необхідно дотримуватися:

Своєчасний посів в багатий поживними речовинами, ущільнений, добре підготовлений ґрунт – оптимальна умова рівномірних сходів і дозрівання, оскільки тоді підвищиться ефективність гербіциду та знизиться активність польових слимаків. При правильному виборі гібриду, наприклад озимий ріпак Піонер, і сприятливих умовах розвитку (достатня кількість N, обробка регулятором росту) вже восени можна закласти основу високого врожаю.

Предыдущие статьи